WPŁYW RODZICÓW NA MŁODYCH PIŁKARZY

Wiele się mówi, wiele się już słyszało... Pracować nad tym zjawiskiem trzeba jednak nieustannie. Otóż jednym z bardzo ważnych aspektów rozwoju młodego sportowca jest wpływ rodziców na jego psychikę.
Liczy się wszystko! Każdy najdrobniejszy szczegół! Możemy to jednak podzielić na:
-słowa i zachowanie rodzica w domu
-słowa i zachowanie rodzica podczas treningów i meczów dziecka
Rady dla rodziców:
1.Nie podpowiadaj swojemu dziecku w trakcie meczu/treningu - od tego jest trener.
2.Wzmacniaj pozytywnymi słowami i uwagami, powiedz, że jesteś z niego dumny/a.
3.Nie tłumacz przed(po) meczem jak ma grać, od tego jest trener(zdarzyło mi się, że ja mówiłem do chłopca co innego, a po meczu słyszałem jak jego tata dawał mu wskazówki dokładnie odwrotne do moich). W ten sposób robisz dziecku wodę z mózgu oraz niszczysz autorytet trenerowi, a możliwe, że także sobie.
4.Jeżeli przywozisz syna na treningi i mecze - rób to punktualnie, pamiętaj, że dajesz mu przykład
(punktualność, umiejętność organizacji czasu, odpowiedzialność).
5.Nie krzycz, nie wywieraj presji na swoim dziecku, jego kolegach czy też na arbitrze. Jeśli syn zobaczy, że Ty wyklinasz(tak, spotkałem się z takimi przypadkami) sędziego to bardzo prawdopodobne, że uzna, iż tak trzeba i można.
6.Najlepiej obserwuj mecz w ciszy i spokoju. Po prostu daj dziecku robić swoje na boisku, dobrze się bawić i rozgrywać spotkanie tak jak potrafi.
7.Wyobraź sobie, że jesteś w skórze swojego syna, który właśnie rozgrywa mecz. Co chciałbyś od siebie usłyszeć? Czy w ogóle byś coś chciał? Czy pomogłyby Ci Twoje krzyki? Pretensje do sędziego? Popatrz na siebie z innej perspektywy.
źródło: http://www.wojciechmakowski.pl/2013/12/wpyw-rodzicow-na-modych-pikarzy.html